0

نبرد اپل با سامسونگ: جایزه بهترین سفارشی سازی قفل صفحه در سال 2022 به چه کسی میرسد؟

قفل صفحه

سفارشی سازی قفل صفحه

یکی از چشمگیرترین تحولاتی که iOS 16 اپل وارد بازی کرد، سیستم شخصی‌سازی قفل صفحه‌نمایش بود که سرهای زیادی را به سوی خودش چرخاند. اپل با تمام قدرت سر این ویژگی جدید وارد عمل شد و به لطف ویجت‌های چشمگیرش، حس زیبایی‌شناسی را با کارایی‌ ترکیب کرد.

در عوض سامسونگ هم به سرعت از سیستم شخصی‌سازی قفل صفحه‌ نمایش عمیق استفاده کرد. این سیستم نخستین بار با به روز رسانی One UI 5 رونمایی شد. بی‌شگ شباهت‌های غیرقابل انکاری بین هر دو سیستم وجود دارد، اما سامسونگ همان کاری را انجام داده که اپل استاد تمام عیار آن است. اگر هنوز متوجه نشده‌اید باید این گفته قدیمی را به شما یادآوری کنم که: هنرمندان خوب ایده‌ها را قرض میگیرند و هنرمندان افسانه‌ای ایده‌ها را میدزدند!”

تصاویر زمینه و نکات کوچکی که تمایزهای بزرگ میسازند

سامسونگ به شما این امکان را می‌دهد که از بین 21 گزینه تصویر زمینه دلخواهتان را بردارید ولی با اپل، اگر تصویرزمینه استوک را انتخاب کنید مجموعه‌ای از فقط 6 تصویرزمینه برای انتخاب کردن خواهید داشت. کافیست در iOS 16 با اسکرول کردن پایین بروید تا به شش تصویر زمینه پویای «آب‌وهوا و نجوم» و از تعامل سرگرم‌کننده با دینامیک‌های هر کدام لذت ببرید. به علاوه این‌ها؛ هفت تصویر زمینه با ایموجی و پس‌زمینه‌های هنری با رنگ‌های ثابت و متغیر در اختیار دارید. با انتخاب تصویر زمینه ایموجی؛ امکان سفارشی‌سازی هم در اختیارتان خواهد بود. نهایتا هفت تصویرزمینه خواهید داشت که میتوانید رنگ و بافت هر کدامشان را به دلخواه خود سفارشی‌سازی کنید.

از سوی دیگر، میتوانیم ردپای رویکرد مشابهی را در One UI 5 هم ببینیم با اینکه در قیاس با اپل، تصاویر زمینه کمتری از آن دریافت میکنیم. این تصاویرزمینه شامل نه عدد تصویرزمینه مونوکروماتیک با افکت حرارتی و چهار عدد تصویرزمینه ایستا با جزئیات مشخص هستند. به هر صورت هنوز میتوانید تنظیمات مربوط به حرارت و شدت اشباع رنگ را دستکاری کنید یا میتوانید با استفاده از گزینه طیف ترکیبات دلخواهی برای خودتان ایجاد کنید. نکته اینجاست که هم کاربران One UI 5 و هم کاربران iOS 16چنین امکانات پایه‌ای خواهند داشت. به علاوه انتخاب تصویرزمینه سفارشی که در هر دو سیستم تعبیه شده که به کمک آن کاربران میتوانند عکس‌های گالری خود را در طول روز روی قفل صفحه مرور کنند.

قفل صفحه
قفل صفحه
قفل صفحه

از شباهت‌ها و مشترکات که بگذریم به یک تفاوت اساسی میرسیم. برای One UI 5 باید تصاویر را شخصا و به صورت دستی انتخاب کنید. تصاویر موجود در پوشه دوربین، تصاویر دانلود شده، و تصاویر اسکرین‌شات همه در دسترس شما هستند و میتوانید از تصاویر یک پوشه یا همه پوشه‌ها استفاده کنید.

اما هماهنطور که میدانید سیستم اپل اندکی تفاوت دارد. گرچه که همچنان امکان انتخاب کردن تصویرزمینه از بین تصاویر موجود در گالری را دارید، باید برای اجتناب از مشکلات احتمالی حتما از «مرورگر تصاویر» استفاده کنید. با iOS 16 میتوانید تعداد دفعات تغییر کردن تصویرزمینه قفل صفحه را از قبل مشخص کنید. جدای از این، میتوانید با لمس یا قفل کردن گوشی در حالت قفل، تصویر زمینه قفل صفحه را عوض کنید. انگار این همه امکانات کافی نبوده چون اگر گزینه «روزانه» را برای «مرور تصاویر» انتخاب کنید، هر روز صبح که بیدار میشوید میتوانید منتظر یک تصویرزمینه تازه و غافلگیرکننده در قفل صفحه خود باشید.

بهتر است قبل از اینکه فراموش کنم به زیبایی چشمگیر اثر عمیق سامسونگ برای قرار دادن ساعت و ویجت‌ها در اطراف تصویرزمینه هم اشاره کنم. این ویژگی حقیقتا چشم‌نواز باعث میشود که قفل صفحه ظاهری داشته باشد که انگار توسط یک حرفه‌ای ویرایش شده.

یکی از امکانات جالبی که اپل برای کاربران iOS 16 تعبیه کرده امکان انتخاب عکس‌های طبیعت‌محور یا پرتره‌های چهره افراد از گالری است. فقط کافیست که به دلخواه خودتان یکی یا هر دو را انتخاب کنید. سپس اگر تمایل داشته باشید میتوانید با رنگ‌های واقعی جلو بروید یا اینکه نسخه‌های سیاه و سفید، دو-رنگه و یا آبرنگی تصویر را بردارید. بنا به تجربه شخصی، تجربه مرورگر تصاویر را تجربه بهتری در نظر میگیرم؛ هم از نظر راحتی، و هم تطبیق‌پذیری افکت‌گذاری و عناصر شگفت‌انگیز دیگر. هیجان خوشایندی در این هست که هر روز با امید دیدن تصویرزمینه‌ای تازه و چشم‌نواز آیفون 14 پرو خودم را باز کنم و هر دفعه تجربه رضایت‌بخشی داشته باشم.

قفل صفحه

از سوی دیگر، سامسونگ سیستم تغییر تصویر زمینه مختص خودش را دارد، اما به جای انتخاب اتوماتیک عکس‌ها از گالری، به انبار تصاویر گلکسی رجوع میکند. چهارده دسته تعبیه شده‌اند که شما میتوانید پنج تایشان را انتخاب کنید. این دسته‌ها شامل سگ و گربه‌ها، خوراکی‌ها، هنر، و صدالبته مناظر هستند که هر دو هفته یکبار بروزرسانی میشوند. امکان خرید تصاویر زمینه هم توسط سامسونگ برای کاربران خاصش تعبیه شده. با وجود اینکه سامسونگ فروشگاه بسیار گسترده‌ای برای خرید تصاویر ایجاد کرده ولی شخصا کاربران زیادی را نمی‌شناسم که بخواهند برای چیزی مثل تصویر زمینه قفل صفحه پول بی‌زبان هزینه کنند.

نهایتا باید معترف شوم که نه iOS 16 و نه نسخه سرقت‌ادبی‌شده‌ی آن یعنی One UI 5 به هیچ‌وجه نباید دستکم گرفته شوند. با این همه، نسخه iOS 16 ظریف‌تر به نظر می‌رسد، و امکانات اندیشمندانه‌ای دارد که می‌توانید هر روز که به سراغش میروید قدردان وجودشان باشید. نقطه تمایز One UI 5 در تطبیق‌پذیری بینظیرش است ولی راستش برای اینکه بتوانید از تجربه کار کردن با این سیستم لذت ببرید، باید کاربر متخصص گوشی‌های هوشمند باشید.

ابزارک‌هایی برای پیر و جوان

قفل صفحه

از ظاهر تمام‌رسمی ویجت ساعت شروع میکنم. اپل به شما امکان می دهد بین شش سبک فونت انتخاب کنید، در حالی که سامسونگ این تعداد را به هشت رسانده. در هر دو سیستم این انتخاب را هم دارید که رنگ فونت خود را از بین گستره رنگ‌ها انتخاب کنید.

یک عامل آزاردهنده که هنگام سفارسی‌سازی ظاهر ویجت ذوق مخاطب را کور میکند ساعت رومینگ است. قبل از اینکه بتوانید طرح ها را آزمایش کنید، باید سیستم ساعت رومینگ که مربوط به زمان و مکان فعلی و شهر محل سکونت شماست خاموش کنید. این هم نکته‌ایست که تنها One UI 5 میتواند حس و حال حرارت را به طراحی متن اضافه کند، البته این هم بسته به تصویر زمینه انتخابی شما میتواند برجسته باشد یا نباشد. شخصاً فکر می‌کنم که ظاهر دلنوازی دارد و نوستالژی‌های کار با ویندوز را زنده میکند.

نباید فراموش کنیم که برنده بلامنازع طراحی و تنظیم اندازه ساعت، سامسونگ است و بس. اگر میخواهید با iOS 16 اندازه ساعت را تنظیم کنید فقط میتوانم برایتان آرزوی موفقیت کنم! ولی در One UI 5 (در هر پنج نسخه متمایز ساعت‌هایی که ارائه کرده) میتوانید سایز دلخواهتان را مشخص کنید. این هم نکته‌ای است که سه ساعت دیجیتالی و دو ساعت آنالوگ برای انتخاب کردن خواهید داشت.

قفل صفحه

طبق روال همیشگی، اپل در iOS 16 به سمت و سوی دیگری رفته و ویجت را در بالای ساعت با روز، تاریخ، و یک بخش سوم ترکیب کرده. این بخش سوم میتواند تقریبا هر چیزی باشد از یک یادآوری گرفته تا ورودی تقویم و رویدادها، اطلاعات سهام، جزئیات آب و هوا، نکته تناسب اندام یا ایمیل‌های جدید. به علاوه که زیر گزینه ساعت، محلی برای افزودن ویجت‌ها برای شما در نظر گرفته شده. این ویجت‌ها برای بسیاری از برنامه‌های مستقیما منتشر شده توسط اپل و برخی از برنامه‌های شخص ثالث در دسترس هستند، اگرچه که هنوز همه این برنامه‌ها از ویجت پشتیبانی نمی‌کنند. از جمله محدودیت‌هایی که باید متحمل شوید اینست که بسته به مقدار اطلاعاتی که می خواهید، فقط می توانید چهار ویجت مربع شکل یا دو ویجت مستطیلی را به قفل صفحه خود اضافه کنید. نمی‌توانید ویجت برنامه دلخواه خود را اضافه کنید تا هشدارهای آن را در صفحه قفل ببینید، البته مگر اینکه انگشت خود را روی چرخ اعلان‌ها کشیده باشید.

سروکله زدن با ویجت‌ها در One UI 5 تفاوت‌های مشخصی دارد. مثلا دیگر نمی‌توانید ویجت‌ها را به قفل صفحه اضافه کنید. اما به هر حال جنبه مثبتش این است که بخش ویجت‌ها در زیر ساعت به یک سیستم اطلاع‌رسانی تبدیل می‌شود که هشدارهای برنامه‌های دارای اعلان فعال را برایتان نمایش خواهد داد. از جمله گزینه‌هایی که دارید اینست که نسخه کوچک‌شده‌ای را انتخاب کنید که فقط آیکون برنامه‌ها را روی قفل صفحه نشان می‌دهد یا میتوانید از یک نوار افقی برای مرور برنامه‌ها استفاده کنید. اگر با یک رویکرد حداقلی پیش میروید، با ضربه زدن روی نمادها در قفل صفحه، ابتدا یک نمای کارتی قبل از باز شدن کامل در داخل برنامه برایتان باز خواهد شد.

امکان تغییر میانبرهای قفل صفحه یکی از حوزه‌هایی‌ست که One UI 5 توانسته در آن از iOS 16 با اختلاف زیاد جلو بزند. در آیفون، طبق روال، میانبرهایی برای دسترسی به دوربین یا روشن کردن چراغ قوه دریافت می کنید. اما در One UI 5، می‌توانید یکی از میانبرها را تغییر دهید و هر برنامه‌ای را که می‌خواهید برای باز شدن اضافه کنید، آن هم فقط با یک بار سوئیپ به راست روی صفحه قفل.

به صورت کلی، رویکردهای اساسی عملکرد قفل صفحه در رابط کاربری One UI و iOS 16 پیوند تنگاتنگی با حریفش نشان میدهد. اگر ترجیح می‌دهید ظاهری تمیز و بدون اعلان‌های شلوغ پلوغ داشته باشید، عاشق iOS 16 خواهید شد. ولی اگر به دنبال تطبیق‌پذیری زیبایی‌شناختی و کاربردی هستید، و برایتان اهمیتی ندارد که رابط کاربری گوشی کمی ژولیده و شلوغ شود، One UI 5 گزینه مناسب شماست.

digitaltrends

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر