0

ساعت کرنوگراف چه هستند و بهترین مدل‌های آن برای خرید امروز کدام است؟

ساعت کرنوگراف

ساعت کرنوگراف

این مجموعه ممکن است یک کرونومتر پیشرفته و ارتقاء‌یافته به نظر برسد، اما نمی توان جذابیت فوق‌العاده و فریبندگی یک ساعت کرنوگراف را انکار کرد. وقتی که از فشار دهنده ها استفاده میکنید واقعاً احساس میکنید که با ساعت خود سرگرم و مشغول میشوید؛ و زمانی که عقربه ثانیه‌شمار شروع به کار میکند صفحه‌ی ساعت و شماره‌گیری زنده می شود. مطمئناً حس کار کردن با این ساعت‌ها هیجان انگیزتر از تماشای حرکت ماه یا تنظیم تاریخ است.

اگر یکی از آن‌ها را در مجموعه خود ندارید، در اینجا راهنمایی کافی برای ویژگی‌ها و کارهایی که یک کرونوگراف انجام می دهد، اینکه شما پولتان را واقعاً برای چه چیزی می پردازید، و همچنین بررسی اینکه آیا یک ستون‌ چرخ دنده واقعا از یک دندانه بهتر کار میکند یا نه، آورده شده شده است.

ساعت کرنوگراف

_ یک ساعت کرنوگراف Zenith

کرنوگراف چیست؟

در اصل، یک کرنوگراف یک کرونومتر است. کرنوگراف‌هایی که به «flyback» معروف هستند به شما امکان می‌دهند عقربه ثانیه‌ای را بدون توقف و دوباره برای راه‌اندازی مجدد تنظیم کنید. به نظر میرسد که این روند دقیق‌تر باشد، اما به هرحال و در هر صورت واقعا زیبا به نظر می‌رسد.

نوع نهایی کرنوگراف “rattrapante” یا “split seconds” است. این‌ نوع معمولاً دارای دو عقربه ثانیه شمار است، که می توانید آن‌هارا مستقل از یکدیگر متوقف و یا راه اندازی کنید، و اجازه می دهد که بیش از یک رویداد را برای خودتان زمان‌بندی کنید. و همانطور که قابل تصور است، این رفت‌وبرگشت دوگانه بسیار مهیج به نظر می رسد.

ساعت کرنوگراف

_شمارنده سه گانه افسانه ای، ساخته Louis Moinet

تاریخچه کرنوگراف

اولین کرنوگراف در ابتدا توسط ساعت ساز فرانسوی نیکلاس ریوسک اختراع شد. آن کرنوگراف به جای عقربه‌ها و شمارنده‌های ثانیه‌ای، دو دیسک داشت؛ یکی از انرژی جنبشی برای حرکت دادن سوزن کوچکی که نوک آن جوهر بود استفاده می‌کرد. این سوزن وقتی متوقف میشد علامتی روی دیسک دیگر ایجاد میکرد که نشان دهنده ی زمان سپری شده بود. ریوسک برای اولین بار از آن برای زمان‌بندی مسابقات اسب‌سواری در پاریس در سال 1812 استفاده کرد.

با این حال، در سال 2012، یک شمارشگر افسانه‌ای یا «شمارنده سه‌گانه» که توسط لویی موینت ساخته شده و در مورد آن در کتاب مقدس ساعت 1848 Traité d’Horlogerie هم چیزهایی نوشته شده است، در یک فروش در کریستی ژنو تأیید شد، و در واقع تاریخچه کرنوگراف را بازنویسی کرد.

Longines یکی از اولین ساعت‌مچی را با این پیچیدگی در سال 1913 ساخت، در حالی که Breitling به دلیل اینکه اولین کسی بود که یک شاسی فشاردهنده جداگانه برای کار با این وسیله‌ مهیج طراحی کرد، برجسته و ممتاز شده بود. با این وجود، تنها مهمترین لحظه در تاریخ کرنوگراف احتمالاً معرفی اولین کرنوگراف خودکار در سال 1969 بود، دقیقا زمانی که سه دستگاه در همان سال سقوط کردند.

در ماه مارس، نمونه اولیه همکاری Heuer، Breitling و Buren با سازنده جنبش Dubois-Depraz راه اندازی شد: کرونوماتیک یا کالیبر 11نیز با مدل‌های کارآمد در ماه اوت مشاهده شدند. بعداً در همان سال، Zenith از سری El Primero خود در ماه اکتبر رونمایی کرد، در حالی که نمونه اولیه آن را در ژانویه رونمایی کرده بود، و از سویی دیگر Seiko بی سروصدا نسخه کرنوگراف خود، یعنی 6139 را در ماه می منتشر کرد. همه این صحبت‌ها منجر به ایجاد بحث های پر حاشیه‌ی بعدی شدند که واقعا چه کسی در این زمینه اولین نفر بوده است.

ساعت کرنوگراف

_کرونوگراف Lange & Sohne Flyback

آنچه که شما خواهید خرید

علیرغم اینکه به قول معروف ساختن یکی از سخت ترین فعالیت‌هاست، کرنوگراف ها دموکراتیک ترین پیچیدگی‌های موجود هستند. شما می توانید یک بالتیک BiCompax با نیروی حرکت دریایی Seagull ساخت چین را با قیمت 540 یورو خریداری کنید، در حالی که میتوانید با خرید یکی با همان میزان از پیچیدگی در یک Breguet Marine با قیمت 29400 پوند زیاده روی کنید.

گذشته از تفاوت آشکار در کیفیت حرکت، چرا قیمت ها تا این حد متفاوت است؟ زیرا نحوه ساخت ماژول کرنوگراف مهم است.

چرخ دنده (چرخ ستون) یا راه اندازی القایی (بادامک فعالساز)؟

خب د پاسخ به سوال اول، معمولا چرخ‌دنده (چرخ ستون)بهتر در نظر گرفته می شود. زیرا دارای مکانیزمی است که شبیه یک برجک قلعه کوچک کار میکند. از فشاردهنده کرنوگراف استفاده می کند و انتهای برجک برای شروع حرکت عقربه ثانیه‌شمار به صورت یک حرکت افزایشی می چرخد.ساخت این مکانیزم نیاز به مراقبت و توجه زیاد و همچنین ملزم به نگهداری خاصی است که قیمت آن را بالا می برد.

اما در نوع دیگر، برخلاف چرخ‌ها، از اهرم‌ها و بازوها استفاده می‌شود که به هم متصل شده و توسط یک بادامک هدایت می‌شوند. این سیستم به روش دقیقی مانند چرخ ستون ساخته نشده است، اما به همان اندازه کار خود را انجام می دهد. پس چرا نگران تفاوت بین آن‌ها باشیم؟

کلاچ افقی یا عمودی

یک ساعت کرونوگراف چرخ ستونی از طریق یک دیسک دایره ای درگیر یا جدا می شود که از “کلاچ” یک گیره رها می شود، که سپس روی صفحه دیسک بالایی فنر قرار میگیرد و آن را از طریق اصطکاک به حرکت در می آورد. کرونوگراف فوراً درگیر می شود و قبل از شروع به کار کردن عقربه ثانیه شمار، هیچ حرکتی وجود ندارد.

با طراحی بادامک فعالساز، شما یک شببکه‌سازی افقی از چرخ دنده ها را دارید که هنگام استفاده از فشار دهنده چرخانده می شوند. در این حالت فشار بیشتری مورد نیاز است، که احساس سخت‌تری به هل‌دهنده‌ها می‌دهد و باعث می‌شود که دست‌های ثانیه‌ای قبل از شروع حرکت کنند.

مدولار(دارای اجزای یکوچک) یا یکپارچه

تفاوت نهایی این است که کرونوگراف مدولار است یا یکپارچه. مدولار به این معنی است که یک بلوک مکانیکی که کرنوگراف را تشکیل می دهد به یک کالیبر پایه “چسبیده است” و با یک حرکت یکپارچه، در واقع کرونوگراف بخشی از کالیبر خواهد بود.

ساعت‌سازان و تعمیرکاران ساعت طرفداران به صورت چشمگیری طرفدار مدل اولی هستند؛ زیرا می توانند بدون نیاز به جداسازی مجموعه‌ی پیچیده‌ی کلی، سیستم فرار، فنر اصلی و سیم پیچ را سرویس کنند. ولی خبره‌ها و حرفه‌ی‌ها از دومی حمایت می کنند زیرا به مهارت بیشتری از طرف برند سازنده‌ی آن هم در توسعه و هم در اجرای آن نیاز دارد. در این مورد استثنایی وجود دارد، Valjoux 7750 یک مدل افسانه‌ای است که به صورت یکپارچه طراحی و ساخته شده است، این مدل در سال 1974 اختراع شد و هزینه ای برای زمین ندارد.

7 ساعت مچی نمادین کرنوگراف

ساعت کرنوگراف

تاریخ نگار Lange & Sohne

L951.1 که یکی از زیباترین آثاری است که در سال 1999 در زمینه‌ی تاریخ‌نگار عرضه شد. اولین چیزی که به آن توجه می شود شمارنده های فرعی هستند که به طور غیرعادی در ساعت چهار و هشت قرار دارند. این ویژگی زیبایی شناختی قبل از طراحی حرکت مشخص شد که به معنای کار مجدد عنصرکرنوگراف برای جا دادن آن بود. این اثر یک دقیقه پرش نیز دارد. معمولاً دقیقه شمار درست قبل از اندازه گیری یک دقیقه شروع به حرکت می کند و پس از سپری شدن آن در جای خود قرار می گیرد و نه بر روی تقویم. دقیقه شمار دقیقاً در لحظه ای که عقربه ثانیه از صفر می گذرد به جلو حرکت می کند. این یک شگفتی مکانیکی است.

ساعت کرنوگراف

2_ ساعت مچی کرنوگراف Gorilla Fastback Thunderbolt

Dubois Depraz یکی از مورد احترام ترین سازندگان جنبش و ماژول در Vallée de Joux است. این شرکت مسئول دو تا از معروف ترین کرونوگراف های خودکار بود و برخی از معروف ترین مارک های ساعت را عرضه کرده است.

با این حال، ماژول های آن معمولاً دارای اسرار کثیف و پیچیده‌ای هستند. در مورد Gorilla اینطور نیست. به جای اینکه ماژول Dubois Depraz خود را دور پشت آن پنهان کند، در جلو و مرکز روی صفحه قرار دارد. درست مثل جشنی شایسته برای این صنعت استوار.

3_ ساعت کرنوگراف TAG Heuer Monaco

این اولین ساعت مربعی بود که در برابر آب مقاوم بود و دارای کالیبر 11، و البته اولین کرنوگراف خودکار جهان بود که به بازار عرضه شد. https://www.apetogentleman.com/wp-content/uploads/2022/03/tag-monaco-chrono.jpg

استیو مک کوئین آن را در فیلم Le Mans پوشید و رنگ آبی و نارنجی آن نمادین است. بدون وجود این ساعت، هیچ کلکسیون کرنوگرافی کامل نمی شود.

4_

ساعت کرنوگراف Omega Speedmaster

وقتی صحبت از قدرت‌های Speedmaster می‌شود، همه در مورد Caliber 321 هیجان‌زده می‌شوند، همان کرونوی چرخ ستونی که به ماه رفت و اخیراً به لطف فناوری تصویربرداری دوباره احیا شده است.

با این حال، افراد اهل عمل و حرفه‌ای در این حیطه، مدل 86 را ترجیح می دهند. اگر در حال خرید یکی از این سری محصولات هستید، لازم به ذکر و راهنمایی است که نگهداری آن با دوربین بسیار آسان‌تر بوده و اگر مشکلی پیش آمد قطعات بیشتری در دسترس است.

ساعت کرنوگراف

5_ Zenith El Primero

علیرغم اینکه گروه کرونوماتیک زودتر سری محصولات خود را منتشر کرد، Zenith از نظر فنی اولین برند با کرنوگراف خودکار بود. این کالیبر بهتر از کالیبر 11 بوده چرا که دارای فرکانس بالاتر، سیستم یکپارچه و ابعادی با تنها 6.5 میلی متر ضخامت میباشد.

و حقیقتا این محصول سنگ بنای برند Zenith است.

ساعت کرنوگراف

6_ Hamilton 9304 With Valjoux 7750

Valjoux 7750 یک محصول کرونوگراف با ویژگی یک اسب‌بارکش بود که توسط ETA به عنوان جایگزینی برای El Primero که زنیت آن را به برندهای دیگر می فروخت، توسعه یافت. طراحی این کرنوگراف تا حد زیادی توسط کامپیوتر انجام شده است، با استفاده از یک سیستم دوربین سه صفحه ای کار می کند، و دارای سیستم یکپارچه میباشد.

با وجود مبالغه و ادعای زیادی که در مورد طراحی بی‌روح این ساعت در زمان خودش که بسیار شبیه ETA-2824 بود، این محصول به یک نماد تبدیل شده است. مدل 7753 که به روزرسانی شده ی این محصول است، دارای شمارنده های 3، 6 و 9 میباشد، در حالی که مدل 7750 دارای شمارنده های6، 9 و 12 بود.

ساعت کرنوگراف

7_ Breitling B01

این محصول حرکتی بود که Breitling را از یک مونتاژ کننده ساعت به یک ساعت ساز تبدیل کرد. شامل پنج سال پروسه‌ی ساخت، و راه‌اندازی شده در سال 2009 راه اندازی میباشد؛ این کرنوگراف یک مدل از انواع چرخ ستون است،و علاوه بر این محصولی آسان برای تولید انبوه بوده و واقعا شرکت بریتلینگ را در مسیر عاقلانه و درستی حرکت داده است.

ساعت کرنوگراف

Laura McCreddie-Doak

ایشان یکی از برجسته‌ترین روزنامه‌نگاران ساعت‌شناسی بریتانیا است. و معتبرترین ساعت‌سازی های جهان به قدرت و اعتبار این خانوم که در کنار همکارش که اتفاقا همسرشان میباشد(Alex Doak) احترام میگذارند. تخصص لورا طیف وسیعی از ساعت‌های نمادین گرفته تا ساعت‌های خاص و ساعت‌های روزمره را در بر می‌گیرد.

لینک مقاله razie1996 منبع

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر