0

آیا می دانید که چگونه ناخن های خود را به درستی با ناخن گیر کوتاه کنید؟

ناخن

خلاصه مقاله: مطالبی که در زیر آورده شده به شما کمک می کند تا درست انتخاب کنید و موقع استفاده از وسایل زیبایی ناخن دچار اشتباه نشوید.

چگونه ناخن های خود را به درستی کوتاه کنیم؟

انجام درست کار باعث می شود احساس شادی و رضایت کنیم حتی اگر یک کار ساده مانند کوتاه کردن ناخن باشد.

امروزه از ابزار مدرن ارزان که در داروخانه ها موجود است برای کوتاه کردن ناخن استفاده می شود. شاید بریدن بخش‌های زاویه‌دار ناخن بعد از دوش گرفتن کار سختی باشد اما با استفاده از ناخن گیر این کار به سادگی انجام می شود و نظافت انگشتان دست و پا رعایت می شود.

امروز به شما خواهیم گفت که چگونه ناخن‌های دست را به درستی کوتاه کنید تا ناخن های سالم تر با ظاهر تمیزتری داشته باشید.

 • چرا کوتاه کردن ناخن مهم است؟
 • 5 اشتباه مردان در کوتاه کردن ناخن
 • هر کدام از ابزارهای مختلف کیت ناخن برای چه مواردی استفاده می شود؟
 • نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن ها
ناخن

کوتاه کردن ناخن‌ها موضوع جذابی برای خواندن یا نوشتن نیستند. البته این بدان معنا نیست که باید از آنها غافل شوید.

نمادهای جنسی

داشتن ناخن های مرتب و زیبا، چه در مردان و چه در زنان، بخشی از یک ظاهر شیک است. ناخن های زنان به وضوح نماد زیبایی هستند. کسانی که در تولید محصولات زیبایی برای ناخن هستند سعی دارند این نکته را القاء کنند که استفاده از این محصولات به زیباتر شدن آنها کمک زیادی می کند و این مسئله کاملا صحیح است.

معمولاً در مورد ناخن‌های آقایان زیاد صحبت نمی شود. اما اگر به رمان های عاشقانه نگاهی بیندازید، احتمالاً اشاره‌ای به دست‌های قهرمانان داستان خواهید یافت که آنها را قوی و یا ظریف توصیف کرده اند و از عناوینی مانند “انگشتانی با ناخن های تمیز و مرتب و سوهان کشیده ” یا عبارات دیگر استفاده شده است. اما اگر با این عبارات موافق نیستید حداقل باید به تأثیر منفی ناخن های بد کوتاه شده اعتقاد داشته باشید.

باور اینکه ناخن‌های زیبا برای یک مرد جذاب هستند، خیلی متداول نیست، اما باید بپذیرید که ناخن‌های بلند و ناهموار اصلاً خوش آیند به نظر نمی‌رسند. مخصوصاً اگر تیز هم باشند و هنگام نوازش محبت آمیز باعث آزار طرف مقابل شوند.

سلامتی و شادی

ناخن های بلند و آلوده باعث ایجاد جراحات کوچک اطراف نوک انگشت می شوند که خیلی دردناک هستند و بهبود آنها شاید یک هفته هم طول بکشد.

جویدن ناخن هم باعث ایجاد زخم‌های باز کوچکی در انگشتان می شود که کم کم عفونت کرده و درد زیادی به وجود می آورد.

استفاده از ابزارهای اشتباه هم می تواند باعث ایجاد ناخن هایی بدترکیب شود پس با رعایت نکات بهداشتی از ناخن هایتان مراقبت کنید.

ناخن مانند مو است و احتیاج به مراقبت و کوتاه کردن دارد پس به موقع و در زمان درست آنها را کوتاه کرده و همیشه تمیز نگه دارید.

شاید کوتاه کردن ناخن یک تجربه خوشایند و دلپذیر نباشد خصوصاً برای اکثر بچه ها، اما با داشتن یک ناخن گیر خوب، این کار را می توانید به نحو احسن انجام دهید.

دانستن نحوه مراقبت از ناخن ها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود زیرا دیگر لازم نیست برای انجام این کار به آرایشگاه بروید.

خوب مراقبت کردن از ناخن‌ها حس خوبی دارد و اگرناخن های شما زیبا باشند، شما اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهید داشت.

5 اشتباهی که مردان هنگام کوتاه کردن ناخن های دست مرتکب می شوند

ناخن

اشتباه شماره 1: بهداشت نامناسب ناخن و تمیز نکردن وسایل استفاده شده

سلامتی و زیبایی ناخن، یک اولویت مهم است.

ناخن ها بخش مهمی از بدن هستند زیرا درست مانند پوست و بقیه منافذ بدن، محل ورود میکروب ها به بدن هستند. این بدان معناست که هر چیزی که بر روی ناخن های شما باشد می تواند وارد بدن شود. داشتن ناخن های بلند و کثیف در انگشتان پا و دست یک راه برای گسترش قارچ و باکتری است که در نتیجه بوی بد و عفونت های دردناکی را ایجاد می کند.

ابزارهای مراقبت از ناخن های شما برای انگشتان دست و پا باید متفاوت باشد یعنی برای هر کدام وسیله جداگانه داشته باشید حتی اگر فقط از ناخن گیر استفاده می کنید . وسایل را بعد از استفاده به طور مرتب با مواد ضد عفونی کننده بشویید زیرا این وسایل به میکروب های زیر ناخن آلوده شده اند. اگر بعد از استفاده ، این وسایل را نشسته در جای خود بگذارید، باکتری‌ها رشد کرده و تکثیر می‌شوند و دفعه بعد که از آنها استفاده می‌کنید منتظر می‌مانند تا به بدن شما وارد شوند.

اشتباه شماره 2: استفاده از قیچی معمولی به عنوان ناخن گیر

قیچی معمولی یک وسیله ارزان، قابل حمل و راحت است که شاید برای مصرف کننده خیلی هم جذاب باشد. متأسفانه، استفاده از آن برای ناخن های شما بسیار مضر است.

زیرا اکثر این قیچی های ارزان قیمت از فولاد نرم ساخته شده اند پس لبه های آنها به سرعت کند می شوند و به جای کوتاه کردن ناخن های شما، آن را ریش ریش می کنند و ظاهر نامرتبی به انگشتان شما می دهد. استفاده مکرر از قیچی برای کوتاه کردن ناخن شکل زیبای ناخن ها را از بین می برد.

به جای استفاده از قیچی معمولی، یک مجموعه از ابزار مناسب مانیکور که دارای چند قیچی مخصوص و ناخن گیرهای متنوع است را خریداری کنید. کوتاه کردن ناخن را در یک خط مستقیم انجام ‌دهید، نه از بالا به پایین . چون این کار یک برش دقیق‌تر را ایجاد می‌کند.

اشتباه شماره 3: استفاده از ابزارهای فولادی با کیفیت پایین

فولاد در واقع ترکیبی از آهن و کربن است که می‌تواند به روش‌های مختلف تولید شود و در نتیجه خواص مختلفی داشته باشد.

ابزارهای مانیکور زمانی بهترین عملکرد را دارند که از فولاد با محتوای کربن بالا ساخته شده باشند. از آنجایی که این ابزارها را معمولاً پس از ساخت نمی‌توان دوباره تیز کرد، فقط تا زمانی می توان از آنها استفاده کرد که لبه‌های آن‌ها تیز باشد. اگر این ابزارها کند شوند فشار زیادی به ناخن ها وارد می شود که بیشتر شبیه یک شکنجه است تا مانیکور کردن ناخن.

متأسفانه، فولاد با درصد کربن پایین مستعد زنگ زدگی است، که در ابزارهایی که اغلب در حمام از آنها استفاده می شود، یک ویژگی بد است. با این که این فولاد ارزان قیمت است لبه ابزارهایی که با این نوع فولاد تهیه می شوند برای مدت طولانی تیز نمی ماند. راه حل این مشکل، فولاد ضد زنگ است که در برابر زنگ زدگی مقاومت می کند. این فولاد ضد زنگ گران قیمت، درصد کربن بالایی دارد و تولید آن گران است و فقط در چند نقطه از دنیا تولید می شود، اما برای ابزارهای مانیکور بسیار عالی است.

طبیعی است که باید 20 تا 50 دلار برای ابزاری که لازم دارید، پرداخت کنید در حالی که داروخانه ها با قیمتی کمتر از یک دلار این ابزار را به شما عرضه می کنند. اما مشخص است که ابزار گران قیمت، کیفیت بالایی دارند و بسیار بادوام هستند.

ابزارهای فولادی گران قیمت و باکیفیت را می توان بارها و بارها بدون آسیب رسیدن به ناخن ها استفاده کرد، در حالی که ابزار ارزان قبل از پایان سال به سرعت کند شده و به ابزار شکنجه تبدیل می شوند. فولادهای اروپایی نسبت به همتایان آسیایی خود از کیفیت بالاتر با محتوای کربن بالاتر و طول عمر بیشتر برخوردار هستند.

اشتباه شماره 4: استفاده از ابزارهای ماشینی

ناخن های انسان ها اندام های شکننده ای هستند. با یک فشار بسیار کوچک می توان آنها را تمیز کرد. ابزارهای ماشینی نیروی زیادی به ناخن ها وارد می کنند و باعث ضعیف و شکننده شدن ناخن ها می شوند. دقت این ابزارها پایین است و ممکن است در حین کار به ناخن های شما آسیب بزند. بهترین روش مانیکور کردن، استفاده از دست است زیرا شما می توانید میزان فشار وارده به ناخن را تنظیم کنید.

اشتباه شماره 5: کوتاه کردن ناخن بدون سوهان کشیدن

دلیلی وجود دارد که مانیکورهای حرفه‌ای که پول زیادی برای درست کردن ناخن های شما دریافت می کنند ، همیشه کارشان را با سوهان کشیدن، تمام می‌کنند. کوتاه کردن ناخن‌ها بدون سوهان کشیدن ،‌ باعث می‌شود که ناخن ها زاویه دار شوند و شکل ناخن های شما مربعی یا نوک تیز شود برای ایجاد شکل دلخواه و مناسب باید حتما در انتهای کار ناخن هایتان را سوهان بکشید.

سوهان کشیدن، شکل نهایی ناخن را گرد می کند و به آن اجازه می دهد تا در یک قوس صاف و طبیعی رشد کند. این ناخن ها ظاهر بهتری دارند و همچنین سالم‌تر به نظر می آیند. ناخن گرد کمتر در گوشه‌ها زیر پوست رشد می‌کند. بعد از کوتاه کردن سوهان ناخن را از چپ به راست یا از راست به چپ روی سطح ناخن بکشید.کار کنید، اما آن را جلو و عقب نکنید این کار به جای صاف کردن ناخن، آن را خرد می کند، که می تواند منجر به ترک هایی شود که در سطح ناخن پخش می شوند. سپس روز ناخن ها را یک برس خوب و سریع بکشید.

هر ابزار کیت ناخن برای چه مواردی استفاده می شود؟

ناخن

ناخن گیر اهرمی مرکب

ناخن

ناخن گیرهای خوب باید قوی، محکم و تیز باشند زیرا لبه های تیز شده روی یکدیگر فشرده می شوند و ناخن را کوتاه می کنند. این ابزار باید از فولاد با بهترین کیفیت ساخته شود تا همیشه تیز باقی بماند. ناخن گیرهای کند شده خطر ترک خوردن و شکستن ناخن را دارند.

ناخن گیر باید:

 • کوچک، جمع و جور باشد.
 • به راحتی قابل حمل باشد.
 • به آسانی بتوانید آن را با قیمت مناسب تهیه کنید.
 • در دست راست یا چپ بتوانید از آن استفاده کنید.
 • برای استفاده همه افراد خانواده مناسب باشد.

انواع ناخن گیر:

الف. سبک فرانسوی – این ناخن گیر برای گذاشتن در ماشین، جیب، کیف پول عالی است و ، در بین بیشتر افراد محبوب است.

ب. مدل استاندارد – این ناخن گیر شامل یک پین نشکن باریک که بین اهرم و پرچ پایه قرار دارد و به گونه ای طراحی شده است که به خوبی در نوک انگشتان و یا کف دست قرار بگیرد و حداکثر فشار اهرم را برای کوتاه کردن ناخن ارائه می دهد.

ج. مدل قفل حلقه ای – این نوع ناخن گیر یک طراحی نوآورانه جدید است که از پیشرفت های فناوری در مواد و ساخت و ساز بهره می برد. محل اتصال این گیره دارای روکش تفلون است که عرض دسته را افزایش می دهد، بنابراین هرگز نیاز به تنظیم ندارد و ناخن شما هنگام کوتاه کردن کاملا صاف و تراز می شود.

هنگام خرید ناخن گیر به چه نکاتی بایدتوجه کنیم؟

1. میزان کشش – ناخن گیر را فشار دهید تا مقاومت و انعطاف پذیری آن را بررسی کنید. خم شدن بیش از حد فولاد در هنگام فشردن باعث کندشدن تیغه ها می شود.

2. بدون شکاف – لبه های تیز ناخن گیر باید در هنگام بسته شدن کاملاً به هم برسند. آن را در برابر نور چراغ نگه دارید و به آرامی آن را ببندید. ناخن گیر های دارای شکاف به طور کامل ناخن شما را کوتاه نمی کنند و حتی ممکن است ناخن را پاره کنند.

3. بدون همپوشانی – ناخن گیر را ببندید و نوک انگشت خود را به صورت عمودی روی تیغه های بسته حرکت دهید. آیا می توانید همپوشانی را احساس کنید؟ آیا در هنگام فشرده‌سازی صدای دوبار کلیک کردن را می توانید بشنوید؟ اگر ناخن گیر این صدا را ندهد بیش از حد عملکرد ضعیفی دارد.

ناخن گیر های حرفه ای

این ابزار شبیه یک انبردست یا سیم برش است و نوک ناخن ها را با تیغه های مستقیم یا مقعر کوتاه می کند . بازوهای این وسیله در قسمت تیغه ها شکاف خیلی باریکی دارند که ناخن در بین آنها قرار می گیرد و به راحتی کوتاه می شود.

دلایل خرید ناخن گیرهای فولادی با کیفیت و ضد زنگ

ناخن گیرهای استیل به خوبی ناخن گیر فولاد ضد زنگ نیست زیرا لبه ناخن ها را باید سوهان کشید تا صاف شوند.

ناخن گیرهای فولادی ضد زنگ کارهای زیادی را می توانند انجام دهند که ناخن گیرهای دیگر قادر به انجام آن نیستند.

 • بهتر از قیچی عمل می کنند وخطر شکستن یا ترک خوردن ناخن وجود ندارد.
 • لبه برش طولانی تری دارند بنابراین ناخن های بیشتری را در یک زمان کوتاه می کنند.
 • به راحتی درکف دست قرار می گیرند و برای دست های ضعیف مبتلا به آرتریت بسیار مناسب است.
 • برای کوتاه کردن ناخن های ضخیم یا قارچی و ناخن های سفت پا یک وسیله قوی است.
 • هم برای دست راست ها و هم چپ دست ها مناسب است .

انواع ناخن گیر:

الف. ناخنگیر معمولی- کوچکتر از انواع دیگر است و برای ناخن های دست و پا یا ناخن های معمولی مناسب است.

ب ناخن‌گیرمخصوص انگشت پا – دسته‌ها و تیغه‌های بلندتر و قوی‌تری دارند که باعث می شود اندازه این ابزار بزرگتر شود و یک اهرم برش اضافی برای ناخن‌های ضخیم تر و کلفت‌تر هم دارد.

ج. ناخن گیر با لبه برش مستقیم و تیغه نوک تیز- این تیغه باریک به خوبی گوشه های ناخن را می تواند کوتاه کند و در این حالت کمترین فشار به ناخن وارد می شود.

ناخن گیرهای تخصصی – این وسیله برای ضخیم ترین ناخن‌ها مناسب است مانند ناخن گیر دوتایی و قیچی با تیغه های کوتاه جلو وجود داردکه ویژه انگشتان پا هستند.

هنگام خرید ناخنگیر به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. شکاف تیغه – تیغه های ناخن گیر را تا باز کنید و فشار ملایمی وارد کنید تا به سختی بسته شوند. حالا شکاف بین تیغه ها را نگاه کنید و به آرامی محکم تر فشار دهید. با افزایش فشار، این شکاف باید به تدریج از بین برود.

2. طول دسته – ناخن گیر بلندتری را انتخاب کنید تا حالت اهرمی بیشتری برای گرفتن ناخن های محکم تر داشته باشید.

3. لبه‌های تیغه – لبه‌های منحنی تیغه ها برای اغلب ناخن‌های معمولی لازم است ولی لبه‌های مستقیم تیغه ها فقط برای ناخن‌های رشد یافته مورد نیاز است.

4. ناخن گیرهای دسته دار – اگر از این وسیله در محیط های مرطوب مانند حمام استفاده می کنید، ناخن گیرهای دسته دار ضد آب مناسب هستند.

قیچی ناخن

ناخن

در ست مانیکور یک قیچی مناسب ، قیچی ناخن با دسته بلند و تیغه های پهن است. این قیچی یک برش صاف را ایجاد می کند که آسیب بسیار کمی به ناخن وارد می کند. در این قیچی، لبه های تیز شده هرگز به یکدیگر برخورد نمی کنند، فقط سطح صاف تیغه ها هم دیگر را لمس می کنند. لبه تیز شده فقط به ناخن برخورد می کند. زمانی که از یک قیچی خوش ساخت مراقبت و به درستی استفاده شود، هیچ خطری وجود ندارد. با این حال، قیچی دارای قطعات متحرک است و گه گاه به روغن کاری نیاز دارد.

 • بهترین ابزار برای کوتاه کردن ناخن به جای ناخن گیر است.
 • تقریباً هیچ خطری برای ترک خوردن یا خرد شدن ناخن وجود ندارد.
 • در صورت استفاده صحیح عملاً تخریب ناپذیر است.
 • برای چندین دهه دوام می آورد.
 • بریده های ناخن در جهت های تصادفی پرت نمی شوند.

انواع قیچی:

الف. قیچی مخصوص ناخن – کنترل آن آسان است و کوتاه کردن ناخن را بسیار دقیق تر می کند.

ب. قیچی ناخن پا – برای ناخن‌های کلفت‌تر و قوی‌تر، به دنبال قیچی مخصوص با تیغه‌های ضخیم کوتاه و دسته‌های بلند باشید تا فشار اهرمی بیشتری داشته باشید.

ج .Nizzers – این یک ابزار منحصر به فرد است که مزایای یک قیچی عالی را با دسته سبک ترکیب می کند تا فشار اهرم را به حداکثر برساند. این یکی از قوی ترین قیچی های موجود برای ناخن است. به دلیل طراحی منحصربفردی که دارد، عنوان قیچی ناخن جهانی شناخته می‌شود، زیرا برای دست چپ ها، دست راست ها، ناخن‌های دست، ناخن‌های پا و ناخن‌های سفت و ضخیم مناسب هستند.

هنگام خرید قیچی به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. قیچی شما باید لبه های گرد شده داشته باشد و دو نیمه آن کاملاً باید با هم هماهنگ باشد.

2. قیچی را نزدیک گوش خود نگه دارید و در حالی که آن را باز و بسته می کنید گوش دهید. یک قیچی که به درستی ساخته شده باشد، صدایی ملایم، صاف و تقریبا ملودیک خواهد داشت. صدا نباید خشن به نظر برسد.

3. تیغه های قیچی روی دو طرف صاف می لغزند. اگر احساس می کنید که به هم ساییده می شوند، احتمالاً لبه های تیغه یکدیگر را لمس می کنند و این بدان معنی است که منحنی قیچی ممکن است درست تنظیم نشده باشد.

قیچی هایی که در حین برش خیلی شل هستند ممکن است ناخن را خم کرده یا پاره کنند. قیچی‌هایی که خیلی سفت هستند به سرعت کند می‌شوند، زیرا تیغه‌ها در اثر ساییدگی روی یکدیگر فرسوده می‌شوند.

4. قیچی‌هایی که عالی درست شده‌اند، زمانی که فراتر از حد معمول باز شوند، کمی شل به نظر می رسند و این شلی زمانی از بین می رود که قیچی دیگر بیش از حد باز نشود.

کلام آخر: با خرید یک ناخن گیر و یا یک قیچی مخصوص ناخن باکیفیت و بادوام از ناخن های خود مراقبت کنید و انگشتانی با ناخن های زیبا داشته باشید.

از سایت همه چی اینجاست، دیدن کنید 

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر