0

مزایا و معایب فرش گل برجسته , یکی از پرطرفدارترین فرش ها در جهان

 فرش گل برجسته

 فرش گل برجسته

یکی از پرطرفدارترین فرش ها در کل جهان، فرش های ایرانی هستند که در طرح و نقش بیشتر آن ها گل های برجسته دیده می شود و به علت توانایی که در زمینه ی بافت فرش های دستباف، ماشینی، ابریشمی همراه با گل های برجسته و زیبا دارند حرف اول را در دنیا می زنند. فرش ها از قدیم تا به امروز در منازل ایرانی نقش بسیار مهمی را داشته و دارند و هم چنین از فرش هایی با جذابیت زیاد و نقش های بسیار زیبا برای رنگ دادن به منزل خود استفاده می کنند. امروزه با وجود دستگاه ها و ماشین آلات جدید و مدرن در این صنعت پیشرفت چشمگیری هم صورت گرفته است و در تمام جنس های فرش از بافتن گل های برجسته و زیبا استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با گل های برجسته ی فرش و مزایا و معایبی که دارند صحبت کنیم.

تاریخچه ی فرش گل برجسته

در ابتدا به این می پردازیم که فرش گل برجسته از چه زمانی رواج یافته است که به طور کلی اگر بخواهیم تعریفی از این مدل فرش بگوییم این گونه است که بافنده در قسمت هایی از فرش که البته بر طبق نقشه و طرح فرش است، به ضخامت فرش افزوده و به اصطلاح توجه بیش تری کرده است که این قسمت ها برای بهتر دیده شدن هستند و تنها در خصوص گل نبوده و هر چیزی که در نظر بافنده باشد می تواند برجسته شود. اگر بخواهیم تاریخچه ی فرش گل برجسته را بگوییم برای اولین بار در شهر اصفهان بافته شد و مورد توجه بسیاری قرار گرفت که البته برای بافته شدن این فرش چند سال طول کشید و زحمت بسیار زیادی صرف شد و نام گذاری هم صورت گرفت که این فرش با نام بوستان معروف است و از آن پس با مشاهده ی توجه و علاقه ی مردم به این سبک رواج یافت که حتی فرش های ماشینی هم به این سبک تولید می شود.

نحوه ی بافته شدن فرش گل برجسته

به طور کلی ابزار مورد نیاز بافت این سبک از فرش انواع قیچی های مخصوص، انواع ماشین های پرداخت مخصوص و دات و تیغ های ژیلت می باشد که سبک بافت در انواع مختلفی می باشد که شامل موارد زیر است:

۱- سبک اول برجسته کاری حین بافت

در این سبک در حین بافت، در میان رج های مورد نظر برجسته کاری هایی را انجام می دهند و قسمت هایی که لازم است پرزها را بلند در می آورند که این بلندی بستگی به طرح و نقش دارد. این سبک از نو بافت برجسته می تواند یک پود و یا دو پود باشد.

۲- سبک دوم برجسته کاری یک پود

این سبک مانند گلیم ساده است که گره های نقوش را کاملا مطابق نقشه ی طرح بافته می شود و طول پرزها را کاملا اندازه ی نقشه برش می دهند که این برش توسط قیچی مخصوص انجام می شود و منظور از قیچی مخصوص یعنی استفاده از قیچی های تیغه کوتاه، تیغه خمیده، قیچی برقی می باشد که در این سبک هر کدام که مناسب باشد استفاده می شود و این مورد بر طبق تشخیص شخص بافنده می باشد. در این سبک پود ها به اندازه ای رفت و برگشت می شوند تا کاملا سطح یکدست و زیبا شود. جنس پود می تواند از پشم مرینوس و کرک و ابریشم باشد و این سبک برجسته، برجستگی انعطاف خوبی را دارد و پود هم در ناحیه ی گره از ضخامت بالایی برخوردار است.

۳- سبک سوم برجسته کاری پس از بافت

در این نوع از برجسته کاری پس از این که فرش کاملا بافته شد برجستگی ها را مشخص می کنند که در اصطلاح گفته می شود فرش را پرداخت می کنند که این کار به وسیله ی قیچی های موزر انجام می شود و دور تا دور قسمت های مورد نظر را برجسته می کنند.

این موارد نحوه ی برجسته کاری فرش ها می باشد که بسته به سلیقه ی شخصی بافنده از هر کدام از این روش ها استفاده می کنند و در نهایت کار با کیفیت و تمیزی را ایجاد می کنند.

مزایای فرش گل برجسته

مزایایی که این سبک از فرش دارد شامل موارد زیر می باشد:

۱- ظرافت و زیبایی

مورد اول از مزایا می توان به ظرافت و زیبایی که این فرش دارد اشاره کرد چرا که جز مهم ترین مزایا محسوب می شوند و به قدری چشمگیر هستند که بیش تر در تولید و بافت تابلو فرش استفاده می شوند اما به طور کلی در هر مدل از فرشی که از این سبک استفاده شود به نوبه ی خود گیرا و جذاب خواهد بود و می تواند نمای بسیار زیبایی هم در منزل ایجاد کند. این سبک از فرش از قدیم تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است و هیچ گاه از مد نخواهد افتاد. شناخت انواع طرح فرش می تواند در انتخاب مناسب فرش بسیار حائز اهمیت باشد.

 فرش گل برجسته

۲- تراکم بالا

مورد بعدی می توان به تراکم بسیار بالای گره های فرش اشاره کرد و همان طور که مشخص است هر چه فرش تراکم بالایی داشته باشد، کیفیت بیش تری هم خواهد داشت و این مورد هم در فرش های ماشینی وجود دارد و هم در فرش های دستباف و چون تراکم بالایی دارند از لطافت بسیار خوبی هم برخوردار می باشند. نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد این است فرش های ماشینی با گل های برجسته از نظر شانه، ۱۲۰۰ هستند که به قدری لطیف و ظریف است که به فرش های دستباف گل برجسته شباهت بسیار زیادی دارد که این مورد می تواند بسیار مفید باشد چرا که با پرداخت هزینه ی نسبتا کم تر برای خرید فرش ماشینی گل برجسته، فرشی مشابه دستباف داشته باشید.

۳- دوام و ماندگاری

مورد سوم در خصوص ماندگاری بسیار بالایی است که این فرش ها دارند که این دوام و ماندگاری هم بیش تر در خصوص فرش های دستباف می باشد چرا که در تولید و بافت آن ها الیاف بسیار مرغوبی استفاده می شود که سال ها سالم باقی می مانند حتی اگر چندین بار شسته شوند.

۴- تنوع طرح

در آخر هم می توانیم به تنوع بسیار بالای فرش گل برجسته اشاره کنیم که در خصوص تنوع بالا بیش تر در فرش های ماشینی دیده می شود چرا که این فرش های ماشینی از آن جایی که توسط دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص تهیه می شوند به راحتی می توان طرح ها و نقش های بسیار زیبایی بر روی آن ها پیاده کرد و هم چنین طرح های دیگری به غیر از گل هم وجود دارد به همین دلیل است که گفته می شود طرح های متنوعی دارند و علاوه بر آن رنگ های بسیار زیادی هم جهت تولید آن ها استفاده می شود.

 فرش گل برجسته

معایب فرش گل برجسته

در خصوص مزایایی که این فرش ها دارند گفتیم و همان طور که می دانیم همه ی وسیله هایی که مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر این که مزایا دارند، عیب هایی هم دارند که این امر کاملا طبیعی است و در خصوص فرش ها هم صدق می کند. معایب فرش های گل برجسته شامل موارد زیر می باشد:

۱- هزینه بالا

مورد اول در خصوص هزینه و نحوه ی نگه داری این فرش ها می باشد که این مورد در خصوص فرش های دستباف می باشد چرا که این فرش ها همان طور که گفتیم هنر دست بافنده می باشد و زحمت زیادی هم صرف آن می کنند به همین دلیل طبیعی است که ارزش مالی بالایی داشته باشد و برای خریدشان هزینه ی زیادی صرف شود و چون در تهیه ی این فرش ها از الیاف بسیار حساسی استفاده می شود با این که دوام خوبی دارند اما باید نکات مراقبتی در خصوصشان رعایت شود که این نکات هم شامل استفاده از فرش و هم شامل شست و شو می شود. اگر از این مدل فرش در منزل خود دارید بهتر است برای سالم تر ماندن این فرش ها، از نکات مراقبتی استفاده کنید و حتی می توانید در برخی زمان ها، رویه های مخصوص فرش را به کار ببرید تا فرشتان از هر گونه آسیب به دور باشد. این مورد نه تنها برای فرش دستباف بلکه برای فرش های ماشینی هم کاربرد دارد و بهتر است رعایت شود.

جهت شستشوی انواع فرش می توان از قالیشویی معتبر خدمات گرفت.

۲- فرش گل برجسته تقلبی

وجود گزینه های بی کیفیت و تقلبی در بازار که این مورد می تواند بسیار آزار دهنده باشد و در اثر سهل انگاری و عدم توجه برایتان اتفاق بیفتد که این مورد بیش تر در فرش های ماشینی دیده می شود و دلیل این موضوع این است که توسط دستگاه ها تولید می شوند به همین دلیل برخی افراد سودجو برای افزایش سود خود از موارد تقلبی و بی کیفیت وارد بازار فروش می کنند و دلیل این که گفته می شود در فرش های ماشینی زیاد است، این می باشد که فرش های دستباف را می توان از روی نحوه ی بافتشان به راحتی تشخیص داد. برای خریداری کردن این فرش های ماشینی حتما لازم است از کارشناسان در این زمینه کمک بگیرید تا با گفتن ویژگی های فرش های ماشینی اصل به راحتی بتوانید فرش اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

 فرش گل برجسته

۳- نگهداری و تمیز کردن

و اما در خصوص معایب آخر این که نحوه ی تمیز کردن آن ها کمی مشکل می باشد که این سختی شست و شو و تمیز کردن بیش تر در فرش هایی است که کیفیتی مرغوبی ندارند و در تولیدشان از الیاف بی کیفیت استفاده شده است چرا که در این جنس از فرش های بی کیفیت خورده زباله و خورده مواد غذایی گیر می کند و به لای الیاف فرش می رود و لازم است زمان بسیار زیادی را صرف تمیز کردن فرش انجام دهید به همین دلیل سعی کنید از جنس با کیفیت استفاده کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

بهترین فرش برجسته

امروزه اگر بخواهید از فرش هایی با سبک برجسته استفاده کنید لازم است که از با کیفیت بودن آن اطمینان کامل داشته باشید و برای این کار لازم است تولید کننده را بدانید که از کجا بوده است و البته لازم به ذکر است که علاوه بر این موارد رعایت نکات مراقبتی هم در این خصوص از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما کیفیت در این موضوع حرف اول را می زند.

۱- فرش گل برجسته ماشینی کاشان

یکی از بهترین تولید کنندگان فرش برجسته، شهر کاشان می باشد که در این خصوص ماشین آلات و تجهیزات بسیار مجهز و مدرنی دارد و هم چنین در خصوص فرش دستباف هم به همین صورت می باشد، بافندگان بسیار حرفه ای و خلاقی دارند و البته از همه مهم تر ابراز کار مدرن و از تکنیک های امروزی نیز جهت بافتن و تولید این سبک از فرش هم استفاده می کند. این شهر در تولید فرش های ماشینی با سبک گل های برجسته حرف اول را می زند و آوازه اش در همه جا پیچیده است و هم چنین فرش های ماشینی تولید شده در این شهر از تراکم بالا و خوبی برخوردار می باشند به همین دلیل است که جز با کیفیت ترین ها دسته بندی می شوند. این مورد در خصوص فرش ماشینی گل برجسته بود.

۲- فرش گل برجسته دستبافت تبریز

حال می پردازیم به بهترین تولید کننده ی فرش دستباف گل برجسته که در شهر تبریز می باشد. به طور کلی شهر تبریز را با داشتن تابلوفرش های بسیار زیبا و با کیفیتی که دارد معروف است و اکثر این تابلو فرش ها طراحی برجسته ای دارند و اما این سبک برجسته تنها در خصوص تابلو فرش ها نمی باشد بلکه سایر فرش ها را هم در بر می گیرد. این فرش های دستباف گل برجسته از ارزش معنوی و البته مادی بسیار بالایی هم برخوردار می باشند چرا که هنر دست می باشند و زحمت بسیار زیادی هم صرف بافته شدن آن ها می شود. برجستگی های زیبایی که بر روی این فرش ها مشاهده می شود به وضوح گویای مهارت بافنده می باشد به همین دلیل در این شهر شهرت بسیار زیادی دارد. فرش ها از جمله زیبایی هایی از هنر دست ایرانیان می باشد که شهرت آن در سطح کشور و جهان پیچیده است و روز به روز در این صنعت پیشرفت های چشمگیری با به روز شدن دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص در این زمینه، دیده می شود و امروزه هم این سبک از فرش در منازل اکثر ایرانی ها دیده می شود. هم چنین برای خرید فرش های برجسته می توانند گزینه ی بسیار مناسبی باشند چرا که جز فرش های خاص و شیک محسوب می شوند و نسبت به فرش های ساده چشمگیر تر می باشند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر